Gruźlica jest poważną chorobą zakaźną, która nadal stanowi globalny problem zdrowotny, zwłaszcza wśród osób bezdomnych. Osoby bezdomne są bardziej narażone na wiele czynników ryzyka związanych z gruźlicą, takich jak złe warunki sanitarno-higieniczne, niewłaściwa opieka zdrowotna, ograniczony dostęp do środków higieny osobistej oraz wysoki stopień narażenia na zakażenie ze względu na bliski kontakt w schroniskach, ulicznych schronieniach i innych miejscach wspólnego zamieszkania.
Dr n. med. Monika Madalińska, która od ponad dekady przyjmowała w placówce przy ul. Wolskiej. Zapoczątkowała projekt, który od kilku lat pozwala szybko rozpoznawać i rozpoczynać leczenie u osób chorych na gruźlicę. Zaczynając od badania lekarskiego, następnie kierując pacjenta na diagnostykę obrazową oraz później po potwierdzeniu rozpoznania kierując pacjenta do właściwej placówki, w której będzie leczony bezpłatnie.
To niezwykle ważna inicjatywa, która łączy wysiłki różnych organizacji, aby pomóc osobom bezdomnym, które znalazły się w skrajnie trudnych sytuacjach życiowych. Działania Ulicznego patrolu medycznego, wspieranego przez Caritas Polska, Straż Miejską m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Jesteśmy Nadzieją, są godne uznania. Ta inicjatywa ukierunkowana na pomoc medyczną, wsparcie społeczne i przeciwdziałanie samotności oraz uzależnieniom ma potencjał znacznego poprawienia życia osób dotkniętych bezdomnością.
Objazdowa pomoc ratownicza, która dociera do ponad 100 różnych lokalizacji, jest kluczowym aspektem, ponieważ osoby bezdomne często przebywają w miejscach trudno dostępnych i zapomnianych. Udzielanie porad oraz pomocy medycznej na miejscu, a następnie kierowanie tych osób do dalszej opieki i leczenia w Przychodni dla Bezdomnych Stowarzyszenia Jesteśmy Nadzieją stanowi kompleksowe podejście do problemu.
Liczby świadczą o skali potrzeb oraz skuteczności działań. W samym tylko 2021 roku strażnicy z Patrolu wyjeżdżali do 496 miejsc przebywania osób bezdomnych. Udzielili 329 porad medycznych potrzebującym. Czynności medyczne wykonali w 125 przypadkach. Do przychodni skierowali 59 chorych.